а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недобронамерен

недобронамерниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 38929
Што нема добра намера, што не е добронамерен.
Примери:
Недобронамерно прашање.
Недобронамерен посетител.
Изведенки
1. недобронамерно прил.
Пример: Недобронамерно го повика на разговор.
2. недобронамерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК