а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоверлив

недоверливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12703
Што нема доверба во другите, што не се доверува, се сомнева.
Примери:
Беше многу повлечен и недоверлив.
Изведенки
1. недоверливо прил.
Пример: Недоверливо гледаше во присутните.
2. недоверливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК