а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоветен

недоветниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11089
Што тешко ги сфаќа, ги разбира работите, што тешко се снаоѓа, не се досетува.
Англиски: dull
Примери:
Дојде лошо време, доста беше некој недоветен да каже нешто, па да пострадаат многумина.
Изрази
Се прави недоветен - се прави како да не знае, како да несфаќа, како да не разбира.
Изведенки
недоветност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК