а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недовршен

недовршениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8735
Што не е довршен, завршен, што е започнат а не е изработен до крај.
Англиски: unfinished
Примери:
недовршена куќа, недовршена скулптура
недовршен роман
Изведенки
недовршеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК