а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недозволен

недозволениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16208
Што не е дозволен.
Англиски: illicit
Примери:
Недозволен увоз.
Недозволена трговија.
Недозволено однесување.
Се служи со недозволени средства.
Изведенки
1. недозволено прил.
Пример: Тргува недозволено со цигари.
2. недозволеност ж.