а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоискажан

недоискажаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30114
Што не е искажан до крај, незавршен во искажувањето.
Англиски: unfinished
Примери:
Недоискажана мисла.
Недоискажана намера.
Изведенки
недоискажаност ж.