а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недооран

недоораниот
Вид збор: Придавка
Што е неизоран до крај.
Англиски: unplowed
Употреба: Земјоделство
Примери:
недоорана нива
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК