а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недооформен

недооформениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36437
Што не е сосема оформен, што не ја постигнал саканата, потребната форма.
Примери:
недооформена скулптура, недооформена реченица
Изведенки
недооформеност ж.