а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недопадлив

недопадливиот
Вид збор: Придавка
Што нема квалитети за да се допадне.
Англиски: unattractive
Примери:
Недопадлива слика. Недопадлива облека.
Изведенки
1. недопадливо прил.
Пример: Изгледа недопадливо.
2. недопадливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК