а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недопуштен

недопуштениот
Вид збор: Придавка
Што не е допуштен, не е дозволен.
Англиски: illicit
Употреба: Правда
Примери:
недопуштен потег, недопуштен зафат
Изведенки
недопуштеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК