а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоразвиен

недоразвиениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24669
1. Што не е доволно развиен, што не достигнал нормална развиеност.
Англиски: underdeveloped Албански: i pazhvilluar
Примери:
Недоразвиен плод.
2. За цвет - што не е доволно расцветан.
Албански: jo e çelur
Употреба: Ботаника
Изведенки
недоразвиеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК