а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недостасан

недостасаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 41251
1. Што уште не е стасан, узреан.
Англиски: unripe
Примери:
недостасани плодови, недостасано грозје
2. Недораснат, што уште не постигнал зрелост.
Англиски: immature
Употреба: Преносно значење
Примери:
недостасано девојче
Изведенки
недостасаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК