а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недотеран

недотерани
Вид збор: Придавка
Ранг: 36644
1. Што не е дотеран, со терање доведен на определено место.
Примери:
Остана добитокот недотеран од пасење.
2. Не е уреден како што треба, запуштен.
Англиски: unkempt
Примери:
Неа никогаш нема да ја видиш недотерана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК