а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоучен

недоучениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21346
Што не учел, што не научил доволно; што го прекинал учењето.
Примери:
Влегоа на работа недоучени .
Изрази
Господ да те чува од учен недоучен - што мисли дека знае, а не знае.
Изведенки
недоученост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК