а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недохранет

недохранетиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 45589
Што е недоволно, што е слабо хранет, неисхранет.
Примери:
Недохранети деца.
Изведенки
недохранетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК