а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недра

недрата
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 20000
пазуви, гради
Англиски: bosom
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тоа што е пронајдено во недрата на мајката земја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК