а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незакрепнат

незакрепнатиот
Вид збор: Придавка
1. Што не е закрепнат, што е сѐ уште слаб.
Англиски: weak
Примери:
незакрепнато здравје
незакрепнат организам
2. Што не е зацврстен.
Англиски: weak
Примери:
незакрепната граѓанска класа
незакрепнато стопанство
незакрепната организација
Изведенки
незакрепнатост ж.