а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незаситен

незаситениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25625
1. Што не е заситен, што сѐ уште не е сит.
Англиски: unsaturated
2. Во кој нема големо количество на еден од составните делови.
Англиски: unsaturated
Употреба: Преносно значење
Примери:
незаситен раствор
3. Што не може да се засити.
Англиски: insatiable
Примери:
незаситен апетит, незаситен глад
Изведенки
1. незаситеност ж.
2. незаситност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК