а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нездрав

нездравиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11087
1. Што не е наполно здрав.
Англиски: unhealthy
Примери:
нездрав организам
нездрав тен
2. штетен за здравјето
Англиски: harmful
Примери:
нездрава храна
нездрава клима
3. Што има, што покажува негативни својства.
Англиски: negative
Употреба: Преносно значење
Примери:
нездрави односи
нездрав колектив
нездрава атмосфера
нездрави чувства
Изведенки
нездравост ж.