а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незрел

незрелиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25293
1. Недоволно зрел, што уште треба да зрее.
Англиски: unripe
Примери:
Крушите ги берат незрели.
незрело грозје
2. Млад, што не постигнал полн развој.
Англиски: immature
Употреба: Преносно значење
Примери:
незрели момчиња
3. Што не е доволно промислен.
Англиски: immature
Употреба: Преносно значење
Примери:
незрела постапка, незрело решение
Изведенки
1. незрело прил.
Пример: Незрело се однесува.
2. незрелост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК