а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизделкан

неизделканиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 38675
1. Што не е изделкан, необработен со делкање.
Англиски: uncouth
Примери:
Неизделкан камен.
Неизделкано дрво.
2. За човек - груб, суров, со лошо однесување.
Англиски: rude
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
неизделканост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК