а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неискастрен

неискастрени
Вид збор: Придавка
1. Што не е искастрен.
Англиски: unpruned
Употреба: Земјоделство
Примери:
Неискастрени овошки.
2. некултурен, необразован
Англиски: uneducated
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неискастрен човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК