а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неискусен

неискусниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22237
Што не е искусен, што е без искуство, без опит; неопитен.
Англиски: inexperienced
Примери:
неискусен помошник
Изведенки
1. неискусност ж.
2. неискуство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК