а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неказнет

неказнетиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 39336
Што не е казнет, што не добил соодветна казна, за што не е изречена казна.
Англиски: unpunished
Примери:
неказнет сообраќаен прекршок
Изведенки
1. неказнето прил.
Пример: Тоа нема да помине неказнето.
2. неказнетост ж.
3. неказнување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК