а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нелегален

нелегалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18520
Што не е легален, што не е дозволен од законот.
Англиски: illegal
Употреба: Правда
Примери:
Нелегална трговија.
Нелегална организација.
Нелегална пресуда.
Изведенки
1. нелегално прил.
Пример: Нелегално работи.
2. нелегалност ж.