а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немајкаде

Вид збор: Прилог
Ранг: 10289
Без друга можност, без алтернатива.
Англиски: without alternative
Употреба: Книжевен збор
Примери:
По изборната казна на граѓаните тој одговори експресно и до немајкаде арогантно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК