а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неметал

мн. неметали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25276
Хемиски елемент што не припаѓа кон металите.
Англиски: nonmetal
Употреба: Хемија
Примери:
во новиот рудник за неметали
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК