а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немешање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 31065
Откажување од мешање, отсуство на мешање во нешто.
Англиски: noninterference
Примери:
Немешање во туѓи работи.
Немешање во внатрешните работи на друга земја.
Поради немешање со другото население говорот зачувал постари обележја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК