а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немилост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9862
Состојба на непокажана милост, отсуство на милост.
Англиски: disfavour Албански: pa mëshirë
Изрази
Падне во немилост - стане жртва на претпоставена личност или на институција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК