а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немил

немилиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14328
1. Што не е мил, што не е драг.
Примери:
Го мачеше чувството на немил гостин во куќата.
2. непријатен, незгоден
Англиски: unpleasant
Примери:
Доживеавме многу немили работи.
Немил случај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК