а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неминовен

неминовни
Вид збор: Придавка
Ранг: 8966
Што не може да се избегне, што неизбежно се случува.
Англиски: unavoidable
Примери:
неминовна смрт
неминовна разделба
неминовен судир
неминовен заклучок
Изведенки
1. неминовно прил.
Пример: Неминовно ќе ги посети.
2. неминовност ж.