а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немирен

немирниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3966
1. Што не е мирен.
Англиски: undisciplined
Примери:
Немирни деца.
Немирни ученици.
2. неспокоен, вознемирен
Англиски: restless
Примери:
Немирен сон.
Немирна ноќ.
Немирен поглед.
Изведенки
немирно прил.
Пример: Ноќта ја помина немирно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК