а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немирник

мн. немирници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29818
За дете - што не е мирно, што е палаво.
Англиски: fidget
Изведенки
немирница ж.
мн. немирници
сп. палавница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК