а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немирнотија

(само едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Состојба на немир, немање мир, неспокојство.
Албански: shqetësim, ankthi, jorehati
Примери:
Во ваква немирнотија не може да се работи.
2. Особина или постапка на тој што е немирен.
Албански: jondëgjueshmëri
Примери:
Неговата немирнотија веќе нема мера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК