а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неможен

неможниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19887
Што не е можен, што не е остварлив.
Англиски: impossible
Примери:
Без вода животот е неможен.
Изведенки
1. неможно прил.
Пример: Таму е неможно да се работи.
2. неможност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК