а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немој

мн. немојте
Вид збор: Честичка
Ранг: 1132
1. За изразување забрана - не прави го тоа.
Англиски: don't
Примери:
Сакаш да ги скарам? Немој.
Немој, не фаќај.
Немојте така!
Амам, немојте!
2. Во состав на одречна форма на заповедниот начин обично од несвршен глагол.
Англиски: don't
Примери:
Немој да викаш.
Немој да викате.
Немојте да викате.
Немој да се извалкаш.