а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немоќен

немоќниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3136
1. Што нема физичка сила.
Англиски: exhausted
Примери:
немоќен старец
2. Што нема можност да дејствува, да даде резултат.
Англиски: helpless, impotent
Примери:
немоќен колектив
Организацијата се покажа немоќна.
Изведенки
1. немоќно прил.
Пример: Немоќно се брани.
2. немоќност ж.