а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нем

неми
Вид збор: Придавка
Ранг: 2009
1. Што е лишен од способноста да зборува.
Англиски: mute
Примери:
Нем човек.
2. Што не е изразен со зборови, гласно.
Англиски: silent
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нема љубов.
Нем плач.
Нема закана.
Немо одобрување.
3. тивок, бесшумен
Англиски: silent
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нем филм.
Нема сцена.
Нема поворка.
Нема пауза.
Нема ноќ.
Изведенки
1. немо прил.
Пример: Сего тоа немо го гледаше.
2. немост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК