а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненареден

ненаредениот
Вид збор: Придавка
Што не е нареден.
Англиски: untidy
Примери:
Книгите му беа ненаредени.
Ненаредена соба.