а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненаситен

ненаситни
Вид збор: Придавка
Ранг: 8775
1. Што не се наситува со јадење.
Англиски: insatiable
Примери:
Ненаситни птици.
Ненаситен глад.
2. Што никогаш не е задоволен со тоа што го има.
Англиски: greedy
Примери:
Ненаситен за пари.
Ненаситен трговец.
Изведенки
1. ненаситеност ж.
ненаситеноста
2. ненаситно прил.
Пример: Граба ненаситно.