а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненаситник

мн. ненаситници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37602
1. Тој што не може да се насити со јадење; лаком човек.
Англиски: glutton Албански: i pangopshëm, hamës
2. Тој што никогаш не е задоволен со тоа што го има, на кој никогаш не му е доста тоа што го има.
Албански: i pangopshëm, i pa ngirë
Изведенки
ненаситница ж.
мн. ненаситници