а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненаситност

ненаситноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21020
Нагон да се јаде што повеќе; претерано јадење, без чувство на заситеност. (Еден од седумте смртни гревови)
Англиски: gluttony
Примери:
Ненаситноста на партијата ја тера да проголта се што е околу неа.