а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненаучен

ненаучениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32508
1. Што не е научен, што не е усвоен како знаење, како навик, како вештина.
Англиски: unlearned
Примери:
Ненаучена лекција.
Тоа е ненаучено да седи мирно.
Ненаучени да јадат со виљушка и нож.
2. Што нема научна основа, што не се засновува врз определена наука.
Англиски: unscientific
Употреба: Наука
Примери:
Ненаучна претпоставка.
Ненаучен пристап.
Ненаучни методи.
Изведенки
1. ненаучно прил.
Пример: Фактите се ненаучно толкувани.
2. ненаучност ж.