а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неносен

неносениот
Вид збор: Придавка
Што не е носен (за облека, чевли).
Англиски: unworn
Примери:
неносени алишта