а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

необмислен

необмислениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25065
Што не е обмислен.
Англиски: unconsidered
Примери:
Необмислена постапка.
Необмислено решение.
Изведенки
1. необмислено прил.
Пример: Постапил необмислено.
2. необмисленост ж.