а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

необоен

необоениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34585
1. Што не е обоен, што не е бојадисан.
Англиски: unpainted
Примери:
Необоена врата.
Необоени ѕидови.
2. Што не е определен, не носи одлика, обележје во некој однос.
Примери:
Партиски необоен говор.
Збор стилски необоен.