а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

необработлив

необработливиот
Вид збор: Придавка
Што не се обработува, што не е погоден за обработка.
Примери:
Необработливо земјиште.
Необработливи површини.
Изведенки
необработливост ж.