а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

необучен

необучени
Вид збор: Придавка
Што не е обучен за вршење некоја работа.
Англиски: unlearned
Примери:
необучен работник, необучен возач
Изведенки
необученост ж.