а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неореализам

(едн.) неореализмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Уметнички правец во сликарството од дваесеттите години на дваесеттиот век, кој бил против субјективниот експресионизам, а за реално прикажување на предметите.
Англиски: neorealism Албански: neorealizëm
Употреба: Ликовна уметност
2. Назив за авангардниот правец во кинематографијата што се развил во Италија по Втората светска војна.
Англиски: neorealism Албански: neorealizëm
Употреба: Сцена