а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неотпорен

неотпорниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25762
Што нема способност да даде отпор, да издржи, да поднесе некое надворешно дејство, притисок и сл.
Примери:
Неотпорен организам.
Неотпорно растение.
Неотпорен на студ.
Неотпорен на влага.
Изведенки
неотпорност ж.